Stowarzyszenie Scena 96 zaprasza na premierę spektaklu „Księga Raju", która odbędzie się 10 listopada w Centrum Łowicka o godzinie 19.
Przedstawienie przygotowane przez Dariusza Jarosińskiego, łączące w sobie różne formy teatralne (m.in. pantomimę, teatr cieni, animację przedmiotów) inspirowane jest poetycką opowieścią Icyka Mangera „Księga raju czyli Przedziwne żywota opisanie Szmula Aby Aberwo". Ta humorystyczna historia odwołuje się do żydowskiej legendy mówiącej, że przed narodzeniem każdy człowiek przebywa w raju. Kiedy ma się urodzić, anioł odprowadzający go na ziemię daje mu prztyczka w nos, zacierając całą pamięć o rajskim bytowaniu. Szmul Aba, bohater historii, ocalił jednak tę pamięć, ponieważ anioł dyżurny był wstawiony i nie wcelował prosto w nos. Szmulek dokładnie pamięta, co działo się w raju. Snuje zabawną opowieść, która ukazuje nam to niezwykłe miejsce i jego niebiańsko-ziemskich mieszkańców.
Występują:
Maciej Dużyński – Szmul Abo
Ireneusz Dydliński - Szczylek
Lidia Sycz (animacje) – Anielka, Ewa
Miron Pałoski (animacje) – Adam, Salomon, Grigorij
Andrzej Kwiatkowski (pantomima) – Szymon Ber
oraz
Szor Habor
Adaptacja i reżyseria: Dariusz Jarosiński
Projekty graficzne: Łukasz Wawrynkiewicz
Kierownik produkcji: Andrzej Kwiatkowski
Wstęp wolny
Produkcja: Stowarzyszenie Scena 96
Współpraca: Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21
Przedstawienie zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawa – Dzielnica Mokotów
Icyk Manger (1901-69) - żydowski poeta, dramatopisarz i krytyk literacki. Autor ballad, pieśni i szkiców krytycznoliterackich - pochodził z Czerniowiec, później mieszkał m.in. w Warszawie (od 1926 r.), Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Izraelu (od 1967 r.). Swoją twórczością - wyrafinowaną a jednocześnie ujmującą prostotą wyrazu - zyskał sławę najpopularniejszego w XX wieku poety tworzącego w języku jidysz. Od jego śmierci w 1969 roku, w Tel Awiwie przyznawana jest nagroda literacka im. Icyka Mangera. O kunszcie artystycznym poety świadczy też sposób, w jaki zwykł przenosić wątki biblijne w realia współczesnego życia Żydów z Europy Wschodniej. "Księga raju" również jest parafrazą wątku biblijnego, osadzoną w obyczajowych realiach kresowej społeczności żydowskiej.